MIĘDZYNARODOWE FORUM PRODUCENTÓW I DOSTAWCÓW ARTYKUŁÓW GOSPODARSTWA DOMOWEGO W EUROPIE

Nasz region dorobił się miana „ziemi obiecanej AGD”

Nasz region dorobił się miana „ziemi obiecanej AGD”

Szanowni Państwo!

Bardzo się cieszę, że Łódź i województwo łódzkie po raz kolejny goszczą uczestników Międzynarodowego Forum Producentów i Dostawców Sprzętu Artykułów Gospodarstwa Domowego w Europie. Wybór nie jest przypadkowy. Nasz region dorobił się już bowiem miana „ziemi obiecanej AGD”.  W Łódzkiem powstaje 20 proc. polskiej produkcji artykułów gospodarstwa domowego. To zasługa centralnego położenia województwa, dobrego klimatu dla inwestorów, licznej i znakomicie przygotowanej kadry inżynieryjnej i naukowej, a także inicjatyw podejmowanych przez władze miasta i samorządowe. Do takich inicjatyw należy uruchomienie pierwszego w Polsce, bezpośredniego połączenia kolejowego z Chengdu w Chinach. Otwiera to zupełnie nowe możliwości handlowe i produkcyjne nie tylko dla naszego kraju, lecz także dla producentów z Europy i całego świata.

Można powiedzieć, że to właśnie branża AGD przyszła Łodzi z pomocą po upadku przemysłu lekkiego w latach 90-tych. Pojawili się wielcy inwestorzy, że wymienię chociażby takie firmy jak BSH, Indesit czy Merloni, a następnie inni, ich kooperanci, podwykonawcy i partnerzy. Zapewnili miejsca pracy, zagospodarowali nieczynne zakłady i zbudowali nowe, ale przede wszystkim dali Łodzi i województwu nadzieję, że po okresie stagnacji i upadku uda się odzyskać wysoką pozycję na gospodarczej mapie Polski. Tak się też stało. Najlepszym dowodem są wciąż nowe inwestycje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Specjalnej i jej podstrefach, a także w poszczególnych powiatach i gminach. Wszyscy dokładamy starań, żeby takich inwestycji było jak najwięcej.

Życzę Państwu owocnych obrad i satysfakcji z udziału w Forum. Jestem przekonany, że za rok spotkamy się w jeszcze szerszym gronie. Serdecznie zapraszamy za rok!

Witold Stępień 

Marszałek Województwa Łódzkiego